Reakcija Saveza na Nacrt Pravilnika o mjerilima za stavljanje lijekova na listu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje kao i načinu utvrđivanja cijena lijekova koje će plaćati Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje te načinu izvještavanja o njima koji je u E-savjetovanju

Predložene izmjene Pravilnika imati značajan utjecaj na dostupnost i opskrbu lijekovima. I dodatno diskriminirati hrvatske pacijente te RH diskvalificirati u primjeni novih tehnologija.
Hrvatski građani značajno kasnije dobivaju nove lijekove
Reakcija se odnosi na Nacrt Pravilnika koji regulira stavljanje lijekova na listu HZZO-a, utvrđivanje cijena lijekova, a upravo se nalazi u e-Savjetovanju.
S ovim stopama izdvajanja za zdravstvo trebalo bi 15 godina da dosegnemo EU prosjek od 82 godine. Hrvatski građani u usporedbi s ostalim građanima EU značajno kasnije dobivaju inovativne lijekove. Naime, nakon centralnog odobrenja od strane EMA-e, lijekovi postaju dostupni u Hrvatskoj nakon prosječno 479 dana. Od 160 odobrenih inovativnih lijekova, EU zemlje prosječno imaju dostupno na listama 74 lijeka dok Hrvatska ima samo 35. Po tome je četvrta najgora EU članica.
Istovremeno, fokus Europske komisije u području zdravstva u protekle dvije godine je na povećanju dostupnosti lijekova i osiguranju ravnopravnosti u liječenju pacijenata unutar EU. Izmjene i dopune Pravilnika objavljene su bez prethodnih konzultacija s ključnim dionicima. I dovest će do daljnje diskriminacije hrvatskih pacijenata. Također, do smanjenja terapijskih opcija za pacijente, ali i do onemogućavanja otvaranja regionalnih centara izvrsnosti u Republici Hrvatskoj.
Brojne zakonodavne i administrativne prepreke, kao i parafiskalni nameti kod uvođenja novih lijekova, ukazuju da je Pravilnik pisao osiguravatelj kojemu su u fokusu uštede. Po načelu „što kasnije, što manje i što jeftinije”.
Lijekovi, a naročito posebno skupi, vrijedni lijekovi, predstavljaju znanstveno i financijski najkontroliraniji dio zdravstvenog sustava RH.
Ti lijekovi imaju strogo predvidljiv godišnji rast i trošak. On je vrlo pomno unaprijed planiran, detaljno strukturiran i monitoriran.